Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 20 Nisan 2024, Cumartesi

31. Kaman Ceviz , Kültür ve Sanat Festivali Yapıldı

12 Ekim 2022
111 kez görüntülendi

31. Kaman Ceviz , Kültür  ve Sanat Festivali Yapıldı
Reklam

Cevizin anavatanı olan ilçemizde her yıl geleneksel olarak Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivalinin 31.si konserler yarışmalar ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kaman Belediyesi tarafından hazırlanan ve Kültür ve Turizm Bakanlı’nın katkılarıyla 8-9 Ekim 2021 tarihlerinde ilçemizde yapılan festivale Kaman ve Çevre il ve ilçelerden yoğun bir katılım oldu.
Festivale Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Kırşehir Valisi H.Mete Buhara, Kaman Kaymakamı Mehmet Usta, MHP Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay, Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak, Anayasa Mahkemesi Üyesi Recai Akyel, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Festival kapsamında yapılan resmi açılışta Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, protokolün katıldığı kortej, davul zurna ve mehter takımı eşliğinde Atatürk Caddesi’nden belediye binasına kadar yürüyüş yapıldı.
Programda konuşma yapan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider Kaman’ın, cevizin başkenti olduğunu söyledi. Cevize verdikleri desteği sürdüreceklerini belirten Gizligider, şunları kaydetti:
“Bu yıl tarımda her anlamda bereketli bir yıl geçiriyoruz. Çiftçilerimizin her zaman yanında olmaya, işlerini kolaylaştıracak hamleler yapmaya çalışıyoruz. 1 Ekim tarihiyle yeni bir sisteme geçtik. Artık e-Devlet üzerinden çiftçilerimiz çiftçi kayıt belgelerini alabilecekler. Bugün itiba-rıyla yaklaşık 180 bin kişi buradan işlem yapmış. Bu sayıyı inşallah daha da artıracağız. Amacımız çiftçi kardeşimiz evinde, traktörün üzerinde, tarlasında cep telefonu üzerinden uygulamaya girip işini halletsin. Devamını da hayvancılık üzerinde yapacağız.”
Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara da Kaman cevizinin hem ilin hem de ilçenin tanıtımına büyük katkı sunduğunu belirterek “Kaman cevizi çok önemli ki bugün 31’inci kez festivali düzenleniyor. Ceviz bizim için çok önemli bir ürün. Sadece ceviz içi olarak değil, katma değer ürünleriyle de bunu destekleyeceğiz. Kırşehir genelinde üretilen 32 bin de-kar alanın 22 bin dekarı Kaman’da mevcut. Ceviz işleme atölyesi ve yan ürünleriyle de Kaman cevizinin değerini artıracağız.” dedi.

Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak ise cevizin çok önemli bir gıda olduğunu ifade ederek “Kaman, toprağı ile cevize ayrı bir tat vermiş. Bugün ilçemizde yetişen ve 2020 yılında coğrafi işareti alan Kaman cevizi, 22 bin dekarda üretilmekte. Buna rağmen Kaman cevizi daha dalında tükenmeye başlıyor. Ceviz üretimini ve çeşitlerini arttırmak için de belediye olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu. Festivalde, en iyi ceviz bahçesi sahibi ile en iyi cevizli baklava yapana ödül verildi, protokol üyeleri stantları gezdi. 31. Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali Cumartesi ve akşam yapılan Derya Uluğ, Ömer Şahin, Uğur Ertük, Mert Kaya, Yener Gedik konserlerinin ardından Zakkum’un konseri ile sona erdi.

 

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz