Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 08 Şubat 2023, Çarşamba

35. Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı

14 Eylül 2022
70 kez görüntülendi

35. Ahilik Haftası  Kutlamaları Başladı
Reklam

Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatımızı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve
onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen “Ahilik Haftası” etkinleri başladı

Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatımızı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen “Ahilik Haftası” etkinleri başladı.
Kaleden yapılan Top Atışı ve Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu ile başlayan Ahilik Haftası programında Ahi Evran-ı Veli’nin Türbesi ziyaret edildi. Ardından, Mehteran eşliğinde kortej yürüyüşü düzenlendi.
Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde Yeşil Beyaz Kadın Kooperatifi Deri İşi Sergisi, Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü Bakır ve Deri İşi Sergisi, Resim ve İş Sergisi ile Türksoy Kültür Başkentleri Sergisinin açılışları gerçekleştirildi, ardından haftanın açılış programına geçildi.
Vali Buhara, programda yaptığı konuşmada, “Kırşehir sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleriyle ülkemizin müstesna şehirlerinden birisidir. Özellikle Anadolu Selçuklu ve Beylikler dönemi ile Osmanlı’nın kuruluş dönemlerinde çok önemli tarihi ve toplumsal gelişmelere sahne olmuş, Ahi Evranı-ı Velinin yanısıra Aşık Paşa, Yunus Emre, Ahmed’i Gülşehri, Süleyman’ı Türkmani, Hacı Bektaş-ı Veli, Şeyh Edebali gibi Türk dilinin, edebiyatının, kültürünün ve tasavvufunun öncü isimlerinine ev sahipliği yapmıştır.
Ahi Evran, bu şehre ruhunu üflemiştir. Bu sebeptendir ki bu şehrin ruhunda Ahilik vardır. Kırşehir olarak Ahi Evran-ı Veli gibi bir değere sahip olmaktan bahtiyarız.
Bazı şehirler bazı isimlerle birlikte zikredilirler. Medine’nin Peygamber Efendimizle, İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet’le, Konya’nın Mevlana Hazretleri ile birlikte anıldığı gibi Kırşehir’de Ahilik Müessesinin kurucusu Ahi Evran-ı Veli ile birlikte anılagelmektedir. Kırşehirden bahsedilince Ahi Evran-ı Veli’yi hatıra getirmemek mümkün değildir.
Ahi Evran’ın yaptıkları sadece Kırşehir’i değil bütün bir Anadolu’yu, hatta daha geniş coğrafyaları ilgilendirmektedir. O kurduğu Ahilik Teşkilatıyla ve sahada verdiği mücadele ile Anadolu’nun Türklere yurt yapılmasında, bu coğrafyanın vatana dönüştürülmesinde önemli bir misyon üstlenmiştir.
Horasandan Anadolu’ya gelmiş olan Ahi Evran; Konya’da, Kayseri’de, Denizli’de ve son olarak şehadetine kadar ikamet ettiği Kırşehirde, ahilik değerleri çerçevesinde esnaflarımızı örgütleyerek yeni bir oluşumun, Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu olmuştur.
Ahi Evran hem âlim, hem mücadeleci kişiliğiyle istisna-i bir şahsiyettir. Bir taraftan kurduğu Ahi Teşkilatı ile Anadolu’da iktisadi düzenin sağlanmasına çalışmış, diğer taraftan Konya, Kayseri ve Kırşehir’de Moğollara karşı birlik ve dirlik mücadelesi vermiştir.
Ahi Evran; gün gelmiş şed kuşanmış posta oturmuş, yeri gelmiş kılıç kuşanmış düşmanla çarpışmıştır. O bu yönüyle hem alp hem erendir. Kısaca tam manasıyla bir “alperen”dir.
Dini, ahlaki, toplumsal, ticari, mesleki, hatta askeri cepheleri bulunan Ahilik Teşkilatı, bu çok yönlü yapısıyla temasa geçtiği hemen her ferdin özellikle de Anadolu insanının dünyasında derin izler bırakmıştır.
Temelde iş ve meslek ahlakına yönelik bir yapı olarak düşünülen Ahilik; inançlı, ahlaklı, sosyal dayanışmaya ve yardımlaşmaya önem veren, işbirliğini benimsemiş, vatanperver bireyler yetiştirmek suretiyle de milli birlik ve bütünlüğün tesisinde önemli bir rol oynamıştır.
Yedi yüz yılı aşkın bir süredir toplumsal hayatımızın her yanını kuşatmış olan, ruhunda Hazreti Âdem’in tövbesini, Hazreti Eyyübün sabrını, Peygamber Efendimizin cömertliğini, Hz. Ömer’in adaletini ve Hz. Ali’nin bilgisi gibi nice erdemli kural, kaide ve töreyi barındıran Ahilik müessesi Allah’ın Aziz Milletimize bir lütfudur.
Ahilik sadece esnaflık müessesi ile de sınırlı bir kavram değildir. Ahilik: Osmanlı’nın toplumsal işleyişinin temeli olan bir sistemdir. Horasan’dan gelen göçebe Türkmenlerin yerleşik hayata geçerek meslek erbabı olmalarını sağlayan sistemdir. Orta sandığında biriktirdiği iktisadi kaynak ile iş kuracaklara sermaye, aç olanlara aş imkanı sağlayan bir toplumsal dayanışma sistemidir.
Ahilik, bünyesinde barındırdığı değerler manzumesiyle bugün yalnızca bu topraklarda yaşayan insanlara değil tüm insanlığa rehber olabilecek bir toplumsal modeldir.
Toplumsal barış, huzur ve dayanışmamızı güçlendirmek için çareler ararken evvela kendimize bakmamız lazım, kendi değerlerimize yönelmemiz lazım.
Yunus Emre’nin deyimiyle,
İlim ilim bilmektir,
ilim kendin bilmektir!
Bizim kendimizde olana sahip çıkmaya, onu anlamaya, onu yaşatmaya odaklanmamız gerekiyor.
Bugün yaşadığımız çağda, bu dünyada, doğudan batıya, kuzeyden güneye, bütün insanlığa, Ahiliğin katabileceği çok kıymet, söyleyeceği çok söz vardır.
Ahilik Haftası münasebetiyle düzenlenen bu etkinliklerin Ahiliği anlamak ve anlatmak adına önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum.
Ne diyor Ahiler Piri; Hak ile sabır dileyip,
Bize gelen bizdendir.
Akıl ve ahlak ile çalışıp,
Bizi geçen bizdendir.
Bu vesile ile, Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi bir kez daha rahmetle anıyoruz.
Toplumsal dayanışma, hizmette mükemmellik, dürüstlük, sabır, cömertlik, tevazu ve daha nice güzel Ahilik değerlerini hakkıyla yaşatan tüm es-naf ve sanatkârlarımızın, ilimizin ve Aziz Mille-timizin Ahilik Haftası kutlu olsun.” dedi.
Daha sonra, Cacabey Meydanında Ahiler Çarşısı ile Mesleki Tanıtım Çadırlarının açılışı gerçek-leştirildi. Vatandaşlarımıza Ahi Pilavı, helva ve şerbet de ikram edilen Ahilik Haftası etkinlikle-rinde yıl içerisinde açılan iş yerleri ziyaret edilecek. Ticaret Bakanlığımız koordinesinde hazırlanan kutlama programı hafta süresince devam edecek.(HABER MERKEZİ)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz