Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 08 Şubat 2023, Çarşamba

Kaman – Savcılı – Kırşehir Yolu Cumhuriyetin 100. Yılında Hizmete açılacak

31 Ağustos 2022
69 kez görüntülendi

Kaman – Savcılı – Kırşehir  Yolu Cumhuriyetin 100. Yılında Hizmete açılacak
Reklam

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ,Çalışma programı kapsamında ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Kırşehir ve Kaman’ a geldi. Bakan Karaismailoğlu,Kırşehir ziyaretinde ilk olarak Kırşehir Valiliğini ziyaret ederek Vali H.Mete Buhara’dan brifing aldı.
Bakan Karaismailoğlu, Kırşehir ziyaretlerinin ardından Kaman-Savcılı-Kırşehir Yolu Şantiyesinde incelemelerde bulundu.
Burada yaptığı konuşmada “Ülke genelinde kat be kat artan ulaşım ve haberleşme yatırımlarımızdan Kırşehir de hak ettiği payı almaktadır ve almaya devam edecektir” dedi , Millete güvenli, rahat ve ekonomik bir ulaşım altyapısı sağlamak için hayata geçirdikleri projeleri yerinde incelediklerine değinen Karaismailoğlu, çalışmaların zamanında, hatta erken ve sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağladıklarını, yatırımları en verimli sonuçları sağlayacak şekilde halkın hizmetine sunmak için tüm ekipleriyle hummalı bir çalışma içinde olduklarını dile getirdi.
Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“2002’den bugüne ülkemizdeki ulaştırma ve haberleşme için 1 trilyon 670 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Ülke genelinde bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden alarak 28 bin 700 kilometreye ulaştırdık. Bölünmüş yollarla bağlanan şehir sayısını 6’dan 77’ye çıkardık. Otoyol uzunluğunu 3 bin 630 kilometreye yükselttik. Kara yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan fazla artırdık, 664 kilometreye ulaştırdık. Köprü ve viyadük uzunluğu bugün tam 731 kilometredir. 20 yıl önce yaklaşık 8 milyon olan araç sayısı bugün 26 milyona çıktı. Buna karşılık, bugün sahip olduğumuz 28 bin 700 kilometre bölünmüş yol ağı ile trafik kazası oranları ve can kayıplarını yüzde 82 düzeyinde azalttık. Daha da iyisini yapacak, daha da gelişmişini, güvenlisini, konforlusunu milletimize sunmaya devam edeceğiz.”
Karaismailoğlu, kara yoluyla ilgili çalışmalarının sadece dün ve bugünle ilgili olmadığını, 2053’e ilişkin ulaşım hedeflerini de şimdiden belirlediklerini söyledi.
Bölünmüş yol uzunluğunu 30 yıl içinde 38 bin kilometrenin üzerine, otoyol uzunluğunu da 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı planladıklarını anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:
“Ana yurdumuzu demir ağlarla örme misyonunu sahiplendik. İstanbul Havalimanımız dünyanın en yoğun 5 havalimanı arasına girmiştir. 2021 yılının Avrupa’daki en yoğun ve en iyi havalimanı da yine İstanbul Havalimanımızdı. Uydu, uzay ve uydu destekli iletişim imkanlarımızı da katbekat artırdık. Geçtiğimiz yıl TÜRKSAT 5A ve TÜRKSAT 5B haberleşme uydularımızı uzaya göndererek, bu konuda da dünyanın lider ülkeleri arasında yerimizi aldık. Yerli ve milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A’nın entegrasyon çalışmalarını tamamlandık. Uydumuzun testleri yoğun bir şekilde devam ediyor.”
Bakan Karaismailoğlu, hükümetleri döneminde Kırşehir’de ulaşım ve iletişimde 3 milyar 367 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını bildirdi.
İlde 2002’deki bölünmüş yol uzunluğu sadece 20 kilometreyken, bunu yaklaşık dokuz kat artırarak 177 kilometreye çıkardıklarına değinen Karaismailoğlu, il genelindeki 600 kilometrelik yol ağının ise yüzde 33’ünün bölünmüş yollardan oluştuğunu dile getirdi.
Hükümetleri döneminde kentte 106 kilometre tek yol yapımı ve iyileştirmesi gerçekleştirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, “127 kilometrelik bitümlü sıcak kaplamalı asfalt yaptık. Toplam uzunluğu 4 bin 814 metreyi bulan tam 49 köprüyü tamamlayıp hizmete açtık. Kırşehir’de devam eden 6 kara yolu yatırımının toplam proje bedeli 1 milyar 480 milyon liraya yakındır.” diye konuştu.
Yapımı süren kara yolu hatlarından Kaman-Savcılı-Kırşehir yolu toplam uzunluğunun ise 71 kilometre olduğunu anlatan Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:
“Geçen yıl itibarıyla yolumuzun 35 kilometrelik bölümünü hizmete açmıştık. Yüzde 52 oranında ilerleme kaydettiğimiz yol projemizde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Kaman-Savcılı-Kırşehir yolumuzu Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünde halkımızın hizmetine sunacağız. Yol projemizin tamamlanmasıyla yılda zamandan 13 milyon 900 bin lira, akaryakıttan 5 milyon 700 bin lira olmak üzere toplamda 19 milyon 600 bin liralık da tasarruf sağlamış olacağız. Ayrıca Kırşehir’in acil ihtiyacı olan Kırşehir çevre yolu ve Tuzköy yoluyla ilgili de hava limanı yoluyla ilgili de önümüzdeki günlerde önemli gelişmeler olacak. Bugünkü toplantılarımızın en önemli sonuçlarından biri de bu oldu.” Dedi.

Programının devamında Kaman Belediyesini ziyaret eden Bakan Adil Karaismailoğlu, Belediye Başkanı Necati Çolak’tan çalışmalar hakkında bilgi aldı ardındanTürk-Japon dostluğunun ve iş birliğinin en iyi örneklerinden birisi olan Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ziyaret ederek gençlerle bir araya geldi.
Burada Abdal müzik geleneğinden gelen mahalli sanatçılardan Neşet Ertaş’ın türkülerini dinleyen Karaismailoğlu, yaptığı konuşmada, Aksaray’daki TÜRKSAT Model Uydu Yarışlarını takip ettiklerini söyledi.
Gençlerin başarılarını çok önemsediklerini vurgulayan Karaismailoğlu, “Hakikaten ülkemizdeki bu gelişmeler bizleri çok heyecanlandırıyor. Hükümetimizin yaptığı vizyon işler, gençlerimizin bunları örnek alarak bu kadar güzel vizyoner işler yapması, teknolojiyle yazılımla mühendislikle ilgilenmeleri bizim için gurur işler.” diye konuştu.
AK Parti iktidarlarının, yıllardır ihmal edilen ve çileye dönen sorunları çözdüğünü belirten Karaismailoğlu, “Ülkemiz hakikaten konforlu bir yaşama kavuştu. Sonuçta hükümetlerin görevi vatandaşlarına dahi iyi yaşama şartları sunmak, hayatını kolaylaştırmak. Bu kaynaklar, vatanın milletin hizmeti doğrultusunda harcanması için hükümetlere sunuluyor.” dedi.
Yap-işlet-devret modeliyle yapılan projelerle ilgili bazen dezenformasyon bilgiler ortaya atıldığına işaret eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:
“Bazen yalan yanlış şeyler söyleniyor, dezenformasyon olarak. Yap-işlet-devret projeleri konuşuluyor. Çok zengin bir ülkemiz olsa direk hepsini kamu kaynağından yapardık. Bu projeleri yaptıktan sonra bir iki ay içerisinde bütün bedellerini anında öderdik ama çok parası olduğu gözüken ülkeler bile bu projeleri kendi öz kaynaklarından yapmıyorlar. Farklı finans modelleri gelişerek kendi ülke kaynaklarına ilave kaynaklar üretiyorlar. Bakınız son 20 yıldır 183 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bölünmüş yollar, kara yolları yaptık, tam 28 bin 700 kilometre. Demir yollarına ilave yaptık, yeniledik. 26 havalimanımızı 57’ye çıkardık. Limanlar yaptık. Uzayda uydu çalışmaları, bir taraftan haberleşme sistemleri geliştiriyoruz. Bunların toplamında 183 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bunun da sadece yüzde 20’sini yap-işlet-devret modeliyle yaptık. Niye bu modelle yaptık? Çünkü çok kısa zamanda ulaştırma altyapısını geliştirmemiz gerekiyordu. Bütçe kaynaklarının yanında ilave finans modelleri geliştirerek bu işleri hızlı yapmak gerekiyordu. Az parayla maksimum fayda sağlayan işler yapmamız gerekiyordu. Bunun için de olmazsa olmaz iyi bir planlama gerekiyor.”dedi.
Bakan Karaismailoğlu ziyaret programlarının ardından ilçemizden ayrıldı.
(Mualla CEYLAN)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz