Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 17 Ocak 2022, Pazartesi

Köylerimizin İçme Suyu Çalışmaları Tamamlandı

24 Kasım 2021
49 kez görüntülendi

Köylerimizin İçme Suyu  Çalışmaları Tamamlandı
Reklam

 
İl Özel İdaresi, 2021 yılı Su ve alt yapı çalışmaları kapsamında yer alan
Kaman İlçemizin Köylerinin Köy İçme suyu yapım işlerini tamamladı

2021 yılı KÖY-DES Çalışmaları kapsamında Yeniyapan, Bayındır, İmancı, Meryemkaşı Akpınar mahallesi, Meryemkaşı yeni yerleşim yeri köy içme su hatları yinelendi ve Kollektör sistemine geçildi. 18 km’lik köy içi hat çalışması tamamlandı.
İklim değişikliğinden dolayı kaynaklanan kuraklığa karşı köy içme suyunu daha dikkatli ve tasarruflu kullanılmasında Kollektör sisteminin çok büyük bir önem kazandığı bu zamanda, köylerimizde tamamlanan bu Kollektör sistemleri ile birlikte köylerimizdeki içme suyu kayıp kaçak ve sızıntılar engellenmiş ve tüm içme suyu kullanıcıları kayıt altına alın-mıştır.
Savcılı Meryemkaşı, Tatık, Savcılı Kışla, Te-peköy, Ebeyit, Başköy, Yeniyapan, Savcılı Bü-yükoba, Yukarı Çiftlik, Yelek, Gültepe, Sarı Ömerli ve Kargın Yenice köylerimizin içme suyu kapasitesinin artırılması için drenaj ve ishale hattı çalışması tamamlanmış köylerimizin hizmetine sunulmuştur.
Ayrıca Ebrişim, Değirmenözü köylerine de Özel İdaremiz tarafından açılan içme suyu sondaj kuyuları enerji nakil hatları çekilerek köyün hizmetine sunuldu.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kurtuluş Yılmaz Özel İdaremiz tarafından 2021 yılında Kaman İlçemizde gerçekleştirilen köy içme suyu yatırımları ve çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Tüm köylerde amaçlarının vatandaşların su temini, sağlıklı içme suyu kullanımı ve su israfının önüne geçilmesi olduğunu belirten Genel Sekreter Yılmaz; “ İklim değişikliğinden kaynaklanan kuraklığa karşı daha da önemli hale gelen köy içi içme suyu çalışmalarımız ekiplerimizin özverili çalışmaları ile tüm hızıyla devam ediyor.
İklim değişikliği nedeniyle, yeraltı sularını besleyen yağışların azalması, sulamalar için bilinçsizce kuyuların açılmasıyla yeraltı suyunun çekilmesi, köy içme suyunu daha dik-katli ve tasarruflu kullanılmasında Kollektör sistemi çalışmasının son derece önem kazandığı bir zamandayız.
İl Özel İdaresi olarak Köylerimizde Kollektör sistemi çalışmalarımıza son derece önem veriyor ve köy içi içme suyu çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz.
Amacımız köylerimizde hemşerilerimize kaliteli su temini sağlamak, su israfını önlemek ve hiç bir zaman su kesintisi yaşatmamaktır.
2021 yılı itibariyle toplamda Kaman İlçesine bağlı 24 köyümüzde içme suyu alt yapı çalışmaları yenilenerek Kollektör sistemine dönüştürülmüş ve köylülerimizin hizmetine sunulmuştur. Tüm köy-lerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. KÖYDES programlarımıza dâhilîde yapılan bu hizmet ve yatırımlarımızın gerçekleştiril-mesinde Kaman Kaymakamlığımıza, Kaman ilçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği İl Genel Meclis Üyelerimize, Muhtarlarımıza ve köy içme suyu yapım çalışmalarında gösterdikleri özverili çalışmalardan dolayı tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum.” Dedi.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz