Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 17 Ekim 2021, Pazar

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş Mezarı Başında Anıldı

29 Eylül 2021
41 kez görüntülendi

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş  Mezarı Başında Anıldı
Reklam

Mütevazi kişiliği ve yaşantısıyla herkese örnek olan büyük saz ve söz üstadı merhum Neşet Ertaş, vefatının 9. Yılında mezarı başında anıldı.
Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın ölüm yıldönümü nedeniyle Vali İbrahim Akın, Milletvekili Mustafa Kendirli, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile yakınları ve sevenleri merhumun kabrini ziyaret ederek dua ettiler. 2012 yılında kaybettiğimiz merhum Neşet Ertaş’ın kabrini ziyaret sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali İbrahim Akın, “Kültür, tarih, medeniyet ve müzik şehri Kırşehir’in yetiştirdiği en önemli değerlerden birisi Büyük Usta Neşet Ertaş’tır. Neşet Ertaş, gönül tellerine dokunan sesiyle, mütevazı kişiliğiyle, dillerden dillere dolaşan bıraktığı eserleriyle geniş halk kitleleri tarafından sevilmiş, sayılmış birisidir. Babası ve ustası Muharrem Ertaş’ın üslu-bunu devam ettiren Neşet Ertaş, Türk halk müziğimize yeni bir nefes ve yorum katmıştır. Kırşehir’in UNESCO tarafından Müzik Şehri kabul edilmesinde çok önemli katkıları olan Neşet Ertaş ilimizin tanınmasına da önemli katkıları vardır. Bu duygularla, bir kez daha Neşet Ertaş’ı rahmetle anıyor, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.” Dedi.
Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ise “Gönül ustası,Bozkırın Tezenesi büyük halk ozanımız Neşet Ertaş’ı vefatının 9’uncu sene-i devriyesinde rahmet ve hasretle anıyorum.” Dedi. Mustafa Kendirli açıklamasında Aşkı, sevgiyi, gönüller inşa etmeyi, dostluğu, merhameti, doğruluğu ve tüm yaratılanlara karşı saygıyı bizlere öğütleyen, sözüyle sazıyla gönüllerimize bu güzel hasletleri işleyen Neşet Ertaş, bozkırın zor doğa ve yaşam şartlarında sazıyla, sözüyle insa-nımıza serinlik veren büyük ustasıydı. Neşet Ertaş, içinden çıktığı kültürü her zaman baş tacı etmiş, Anadolu halk ozanlığı ve Abdal geleneğinin genç nesillere aktarılmasında büyük emek sarf ederek, sadece Türkiye’de değil, Balkanlarda, Avrupa’da da sanatıyla, kişiliğiyle saygın bir yer edinmiştir.Köroğlu, Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal, Aşık Veysel, Muharrem Ertaş’ın unutulmaz sözleriyle yaşatılan geleneğin son dönem temsilcilerinden olan Aşık Mahsuni Şerif ve Neşet Ertaş da bıraktıkları sayısız eserle Türk kültüründe unutulmazlar ve yeri doldurulamazlar arasına katılmıştır.Adeta yaşarken efsaneleşen usta Neşet Ertaş, mütevazi kişiliği ve hayatı, doğal tevazuuyla girdiği tüm gönüllerde yıkılmaz köşkler inşa etmiştir.“Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez” diyen Neşet Ertaş, yalnız gönül erlerinin gördüğü bu yolla hepimizin kalbine girmiş, aşkı, sevgiyi, gurbeti, sılayı, ana ve babaya hürmeti ince ince işlemiştir.Usta Neşet Ertaş’ın “aşkınan çalışan yorulmaz” sözlerini kendimize düstur edinerek, Büyük Usta Neşet Ertaş’ın geleneğini, sazını, sözünü unutturmamak için var gücümüzle çalışıyor, çabalıyoruz.Kırşehir’imizin ve bozkır kültürünün tanıtılmasında da büyük bir emeği bulunan Neşet Ertaş ustamızı her zaman rahmetle, hayırla ve büyük bir saygıyla yad edeceğiz.”dedi.Merhum Muharrem Ertaş’ın kabrinin de ziyaret edildiği program, dua okunması ile sona erdi.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz