Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 17 Ekim 2021, Pazar

AHİLİK HAFTASI ve ESNAF BAYRAMI BAŞLADI

14 Eylül 2021
41 kez görüntülendi

AHİLİK HAFTASI ve ESNAF BAYRAMI BAŞLADI
Reklam

Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkârların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Ev-ran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 57 yıldır bayram, 34 yıldan bu yana da hafta niteliğinde kutlanan Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı Pazartesi günü başladı.
Ahilik Haftası etkinlikleri saat 9.00’da Kırşehir Kalesinden yapılan top atışıyla ve 9.30’da Cacabey Meydanı Atatürk Anıtına çelenk sunu-muyla başladı. 09.45’te Ahi Evran-ı Veli’nin Türbesi ziyaret edilerek dua okundu. Saat 10.00’da Ahi Evran Külliyesi ile Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Kortej Yürüyüşü gerçekleştirildi. Ardından haftanın açılış progra-mına geçildi. Açılışta sırasıyla KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Milletvekilleri Metin İlhan ve Mustafa Kendirli, Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ve Vali İbrahim Akın gerçekleştirdi.
Haftanın açılış töreninde konuşan Vali İbrahim Akın, Ahiliğe göre iş hayatında başarılı olmanın yolunun dürüstçe güvenmekten, kardeşçe paylaşmaktan, emeğe ve kul hakkına saygı göstermekten geçtiğini söyledi.
Günümüzde insanı sadece ekonomik bir meta olarak gören anlayış karşısında paylaşmayı esas alan Ahilik ilkelerinin kıymetinin daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Akın, şöyle devam etti:
“Ahi Evran Veli’nin esnaf ve sanatkarlarımıza miras bıraktığı iş ahlakı ve çalışma disiplininin günümüzde de yaşatılması hem ekonomik gelişmemiz hem de toplumsal huzurun sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Milli birlik ve beraberliğimizin en büyük değerlerinden Ahilik geleneğini dünyaya tanıtmak ve gelecekte de var olmasını sağlamak amacıyla 2021 yılı Cumhurbaşkanlığınca Ahi Evran Yılı olarak kabul edilmiş, UNESCO tarafından da anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır.”
Yeni tip koronavirüs tedbirleri eşliğinde Kırşehir’e yakışır bir şekilde kutlama yapmaya gayret ettiklerini vurgulayan Akın, 16 Eylül Perşembe günü düzenlenecek programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımını beklediklerini dile getirdi.
Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, açılışta yaptığı konuşmada şunları ifade etti:
“Yüzyıllar öncesinden Anadolu’da toplumsal adalet ve toplumsal birliğin gelişmesi için mücadele veren ve hemşehrisi olmaktan onur duyduğumuz Ahi Evran-ı Veli’nin önderliğinde gelişen Ahilik Teşkilatı, başta esnaflarımız olmak üzere toplumun bütün kesimine haktan ve doğrudan yana olmayı ilke edinmiştir. Ahi Evran-ı Veli, toplumsal düzenin ve birliğin sağlanması için farklı bir bakış açısı geliştirmiş, kooperatifçilik gibi kurumlarla toplumsal yaşam içerisinde birlikte üretmenin, adaletli bölüşmenin ve dayanışma kültürünün gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Ahi Evran-ı Veli’nin Doğumunun 850. Yıl Dönümünün UNESCO Anma ve Kutlama Yıldönümleri Programına alınması da bu kapsamda bizler için büyük önem arz etmektedir. Toplumda birlik ve dayanışma sağlayan, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatın düzenlenmesinde rol oynayan, merkezi Kırşehir olan ve Anadolu’da yüzyıllardan beri varlığını sürdüren Ahilik anlayışını sadece belli gün ve haftalarda kutlamak yerine günümüzde de hayatın içerisinde sürdürebilirsek ticari ve toplumsal ilişkilerde yaşadığımız birçok sorunu ortadan kaldırabileceğimize inanıyorum. Sanayide ve ticarette doğruluktan ve dürüstlükten ödün vermeden Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran’ın öğretileri ile birbirimizle kucaklaşarak dünya milletleri ile yarışmalıyız. Ekonomimizin bel kemiği olan esnaf ve sanatkârla-rımız tarihinden aldığı bu güçlü mirası koruyarak evrensel değerlerle bütünleşerek ilerleyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Pir Ahi Evran-ı Veli’yi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, başta Ahi Esnaflarımız olmak üzere bütün ticaret erbabının ve hemşehrilerimin 57. Esnaf Bayramı ve 34. Ahilik Haftası’nı kutluyorum. 13-19 Eylül 2021 tarihlerindeki kutlamalara tüm Ahi Esnafımızın ve Kırşehirli hemşehrilerimi katılmaya davet ediyorum.”
Başkan Ekicioğlu’nun ardından Kırşehir Milletvekilleri Metin İlhan ile Mustafa Kendirli birer konuşma yaparak Ahiliğin önemine dikkat çektiler.
Milletvekili Metin İlhan “Ahi Evran, Hacı Bektaş, Yunus Emre, Aşık Paşa ve diğer birçok alimlere ev sahipliği yapan Kırşehir’de Ahilik geleneğini yaşatıyor olmak bizler için çok değerlidir. Böylesine bir tarihi birikim ve kültüre sahip olmak sadece ilimiz için değil, ülkemiz ve dünya için de örnek alınması gereken bir durumdur.” sözlerine yer verdi.
Milletvekili Mustafa Kendirli de konuşmasında, “Doğruluğu, dürüstlüğü, helal kazancı, sabrı ve kanaati öğreten bir mektep olan Ahilik teşkilatının başkenti Kırşehir’de Ahilik Haftası etkinliklerinin sürdürülmesinin haklı gururunu yaşıyoruz. Gelenekleri ve görenekleri büyük bir hazineye sahip ülkemizde, ustaçırak ilişkisiyle geleceği şekillendiren Ahilik geleneği medeniyetimizin en büyük zenginliklerinden birisidir.” şeklinde konuştu. Ticaret Bakan Yardımcısı Uçarmak da asırlarca devam eden Ahilik sisteminin gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılabilmesinin ve öğrencilere eğitim verilmesinin önemine dikkati çekti.
Milli Eğitim Bakanlığının Ahiliğin meslek liselerinde ders olarak okutulmasıyla ilgili ders kitabı hazırlığında olduğunu anlatan Uçarmak, diğer okullarda da ayrı bir bölüm olarak okutulmasının kabul edildiğini aktardı.
Günlük hayatta Ahilik prensiplerine aykırı ve rekabeti bozan konuların olduğuna işaret eden Uçarmak, “Elektronik ticarette, geleneksel perakende ticarette mutlaka dokunmamız gereken yerler var. Onlarla ilgili bakanlık olarak çalışma yapıyoruz.” diye konuştu.
Protokol üyeleri daha sonra “Açık Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Sergisi”, “Bozkırın Erenleri Resim Sergisi”, “Ahilik Eserleri Fotoğraf Sergisi”, “Türksoy Ressamlar Sergisi” ile Cacabey Meydanı’nda kurulan Ahiler Çarşısı’nın açılışını gerçekleştirdi.
Açılış programına Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, kurum müdürleri, meslek odalarının başkanları, esnaf ve sanatkarlar ile meslek lisesi öğrencileri katıldı.
Cacabey Meydanı’nda Saat 12.00’de Ahiler Çarşısı ve Ahiler Sağlık Çadırı açılışı ve bir hafta sürecek Uzun Çarşı’da Alışveriş Festivali’nin açılışı yapıldı. İş Bankası önünde Ahi Pilavı, Ahi Şerbeti ve Ahi Helvası ikramında bulunuldu, Ahi Evran Camii’nde 40 Hatim duası gerçekleştirildi.
Kırşehir’deki sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri saat 14.30’da Vali İbrahim Akın ile Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nu makamlarında ziyaret ederek Ahilik Haftalarını kutladılar. Yıl içerisinde açılan işyerlerine ziyaretler yapılacak, Ankara Berberler Odası’nın su-nacağı gösterilerde bulundu, “Kuruluştan Kurtuluşa Osmanlı Kıyafetleri Defilesi” gösterisi sunu-mu yapıldı. Akşam da Cacabey Meydanı’nda saat 19.30’da Grup Aydost Konseri, saat 20.-30’da da Kırşehir – PETLAS Halk buluşması çerçevesinde Latif Doğan Konseri gerçekleştirildi. Ahilik Haftası’nın yarınki etkinlikleri dün 11.00’de Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde saat 11.00’de Uluslar-arası Satranç Turnuvası Açılış Töreni ile başladı. Saat 13.30’da da İş Bankası önünde Ahi Pilavı, Helva ve Şerbet İkramı, saat 15.00’te Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde Mesleki Eğitim Merkezleri ve Ahiliğin Tarihsel ve saat 18.00’de de Hayati İnanç’ın konuşmacı olarak katılacağı Ahilik Söyleşisi ve Edebiyat Dinle-tisi ile devam etti.. Cacabey Meydanı’nda saat 18.30’da Abdallar Korosu Konseri sunuldu. Saat 19.00’da Kele-bek Düğün Salonu’nda Kırşehir-Şeker Fabrikası Halk Buluşması etkinliği yapıldı ve burada Umut Sülünoğlu ile Uğur Önür birer konser verdi.. Cacabey Meydanı’nda saat 20.-00’de de Esnaf Gecesi gerçekleştirildi. İkinci gü-nü etkinlikleri saat 20.30’da Türksoylu Ülkeler (TÜRKSOY) Konseri ile sona erdi. Hafta boyu sürecek etkinliklerin 16 Eylül 2021 tarihli programlarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılması bekleniyor.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz