Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 04 Aralık 2021, Cumartesi

Kaman’da Nohut Hasadı Devam ediyor

3 Ağustos 2021
67 kez görüntülendi

Kaman’da Nohut Hasadı Devam ediyor
Reklam

Kırşehir için oldukça önemli bir ürün olan ve ilimizde yoğun bir şekilde ekimi yapılan nohudun hasadı il genelinde tüm hızıyla devam ediyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen, beraberinde Kaman İlçe Tarım Müdürü Ömer Sevim ve diğer yetkililer ile birlikte Kaman ili Ömer-hacılı köyünde hasat yapan çiftçileri ziyaret etti. Ziyarette çiftçilerle sohbet eden İl Müdürü hem çiftçilerin sorunlarını dinledi hem de be-reketli bir sezon olmasını diledi.
Ziyaret sonrası açıklama yapan İl Müdürü Duran Seçen “Nohut Kırşehir’imiz için oldukça önemli bir ürün. 2020 yılı itibariyle Türkiye’de en fazla nohut ekilen alan Kırşehir’imizde bulunmaktadır. Toplamda 420.000 da alanda 5000 çiftçimiz tarafından nohut ekimi yapılmaktadır. 2015 yılında ülkemizde yetiştirilen nohudun % 6’ya yakını ilimizde yetiştirilirken 2020 yılı itibariyle %12,33 ilimizde yetiştirilmeye başlanmıştır. Biz de İl Müdürlüğü olarak çiftçilerimizin nohutla alakalı işlerini kolaylaştırmak için Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında Nohut Eleme Tesisleri kurmaktayız. Bu sezonun başta Kırşehirli çiftçilerimiz olmak üzere tüm ülkemiz için hayırlı, bereketli olmasını diliyorum” dedi.
Ziyarette konuşan üreticilerimiz ise kuraklıkla geçen bir sezon olmasına rağmen Kaman ilçesinde nohuttan elde edilen ürünün dekara 110 ile 150 kg arasında değiştiğini söylediler.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz