Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 16 Eylül 2021, Perşembe

M.Emin Turpçu’dan yerel medyayı kapsayan tasarruf tedbirlerine tepki

6 Temmuz 2021
78 kez görüntülendi

M.Emin Turpçu’dan yerel  medyayı kapsayan  tasarruf tedbirlerine tepki
Reklam

Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, yerel medyayı kapsayan tasarruf tedbirine tepki göstererek, “Tasarruf tedbirlerinden yerel medya çıkarılmalı” dedi
Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayımlanan ‘Tasarruf Tedbirleri’ genelgesinde yer alan ve özellikle yerel medya kuruluşlarını olumsuz etkileyecek maddelerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek “Yerel gazetelerin kapanması söz konusu olacaktır.

Toplumun gören gözü, işiten kulağı ve konuşan dili olan yerel gazeteler faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabilir.
Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre; kamu kurum ve kuruluşlarınca mevzuattan kaynaklanan zorunluluklar gereği yapılan veya kurum faaliyetleri ile doğrudan ilgili olan tanıtım giderleri hariç olmak üzere basın ve yayın organlarına ilan veya reklam verilmeyecek. Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarının basını izleme ile ilgili birimleri ve kütüphane dokümantasyon merkezleri hariç hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılmayacak. İdare faaliyetlerini tanıtmaya yönelik rapor, kitap, dergi, bülten ve benzeri yayınlar basılmayacak, bu dokümanların hazırlanması ve paylaşımı elektronik ortamda yapılacağı belirtilmiş” dedi.
Kararın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turpçu, açıklamasına şöyle devam etti:
Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan tasarruf tedbirleri içinde yerel basına verilen ilan, reklam ve abonelik kısmının tekrar gözden geçirilmesini, büyük fedakarlıklarla ve küçük bütçeyle halkın haber alma özgürlüğü adına görev yapan yerel basın kuruluşları tiraj kaybı yaşayacak, ekonomik anlamda zor bir döneme girecektir.
Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti olarak bu kararın yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz.”

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz