Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 25 Haziran 2021, Cuma

Sigortalılara, kredi kullanarak emekli olma imkânı getirildi

12 Ocak 2021
62 kez görüntülendi

Sigortalılara, kredi kullanarak emekli olma imkânı getirildi
Reklam

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank arasında, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında emekli olabilecek sigortalılara yönelik “kredi iş birliği protokolüne” imza atıl-dı.
Protokolle ilgili gazetemize bir açıklama yapan Kırşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü H. Mehmet Akdeniz, sigortalıların, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe yani 31 Mart’a kadar aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerini söyledi.
Sigortalıların, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe kadar bankadan aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerini belirten Akdeniz, bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalıların, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapmaları gerektiğini ve Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlükleri tarafından verilecek emekli olabileceklerine ilişkin yazısı ile birlikte Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden istedikleri bankaya müracaat edebileceklerini ifade etti.
Kırşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü H. Mehmet Akdeniz, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“17/11/2020 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 7256 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hak-kında Kanun” hüküm-lerinden yararlanmak için öngörülmüş olan başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri, 30/12/2020 tarihli ve 31350 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 3343 Karar Sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla birer ay uzatılmıştır.
“Söz konusu Karar üzerine, yapılandırma hükümlerinden yararlanmak isteyenlerin (31 Ocak 2021 tarihinin ta-tile rastlaması nedeniyle) 1 Şubat 2021 tarihi bitimine kadar başvuruda bulunmaları ve başvuru üzerine yapılandırılan alacaklara ilişkin ilk taksit ödemelerini 31 Mart 2021 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekmektedir.
“Ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığımız ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında 7256 sayılı Yapılandırılma Kanunu kapsamında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü imzalandı. Protokol ile yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisi ile emeklilik imkanı sunulacaktır. Sigortalılarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe (31 Mart 20-21’e) kadar bankadan aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir.
“Yararlanıcılar:
“1) Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4b’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
“2) 4b prim borcunu ödemesi durumunda 4a’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
“3) Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
“4) Askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,“5) Durduru-lan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
“Bankadan kredi kullanmak suretiyle borçlarını ödeyebileceklerdir. Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalıların, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerimize yapmaları gerekmektedir. Kredi kullanmak isteyen sigortalılarımız, Müdürlüğümüz tarafından verilecek emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden istedikleri bankaya müracaat edebileceklerdir.”

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz