Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 20 Ocak 2021, Çarşamba

Milli Ağaçlandırma Gününde Fidanlar toprakla buluşturuldu

17 Kasım 2020
15 kez görüntülendi

Milli Ağaçlandırma Gününde Fidanlar toprakla buluşturuldu
Reklam

Kırşehir İl Genelinde 30 Bin Fidan dikildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan “Geleceğe Nefes” kampanyasında bu yıl 11 Kasım saat 11.11’de 81 il ve 922 ilçede aynı anda gerçekleştirilen Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında ülkemiz genelinde 83 milyon, ilimizde ise 30 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Vali Akın, geçen yıl 11 Kasım’da Kırşehir’de 38 lokasyonda 75 bin fidanın toprakla buluşturulduğunu belirterek bugün de 15 bölgede 30 bin fidan dikildiğini açıkladı.

Boztepe yolundaki arazide Kırşehir Orman Müdürlüğünün organizasyonunda düzenlenen törende, Kırşehir Valisi İbrahim Akın Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Sağlık Müdürü Dr. Ali Bulut ve diğer il protokolü ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar ile birlikte pandemi sürecinde gece gündüz demeden büyük bir özveri ve fedakarlıkla görevlerini yürüten kahraman sağlık çalışanları için çeşitli türdeki fidanları dikerek can suyu verdi.

Törende konuşan Vali Akın, geçen yıl 11 Kasım’da Kırşehir’de 38 lokasyonda 75 bin fidanın toprakla buluşturulduğunu belirterek bugün de 15 bölgede 30 bin fidan dikildiğini söyledi.

Vali İbrahim Akın, fidan dikim etkinliğinde yaptığı konuşmada, 11 Kasım gününün ülkemizde Milli Ağaçlandırma Günü ilan edildiğini söyledi.

Geçtiğimiz sene olduğu gibi bu yıl da Geleceğe Nefes Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında 11 Kasım’da ülkemiz genelinde daha yeşil bir Türkiye için fidanların toprakla buluşturulduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “Ülkemizin orman sahasını çoğaltmak ve çevre değerlerini korumak amacıyla 11 Kasım günü “Milli Ağaçlandırma Günü” ilan edilmiştir. Bu kapsamda, ülkemizin orman varlığını artırmak ve gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak amacıyla 81 ilde “Geleceğe Nefes” ağaçlandırma seferberliği başlatıldı. Bizler de ilimizde 15 ayrı noktada değişik türlerde 30 bin fidanı ‘Bugün fidan, yarın nefes’ sloganıyla toprakla buluşturuyoruz. Buradaki programda, pandemi dolayısıyla büyük fedakârlıklar gösteren sağlık çalışanlarımız adına Sağlık Kahramanları Hatıra Ormanı’na ilimizdeki her bir sağlık personelini temsilen 3 bin 693 fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Son 15 yılda yapılan ağaçlandırma çalışmalarıyla ilimizdeki orman varlığımız iki katına çıkmıştır. Yapılan çalışmalarla ilimizdeki orman varlığımızı daha iyi seviyelere getirme gayretindeyiz. İnanıyoruz ki diktiğimiz bu fidanlarla Kırşehir daha yeşil, daha temiz, daha yaşanabilir bir hale gelecektir. Diktiğimiz bu fidanların gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için nefes olacağına inanıyor, bu günün ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Fidan dikim törenine Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Orman İşletme Müdürü Reşat Karaca, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı Albay Ferhat Kuran ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz