Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 20 Ocak 2021, Çarşamba

Kaman’da Sigara içilmesi Yasaklanan Cadde ve Alanlar açıklandı

17 Kasım 2020
17 kez görüntülendi

Kaman’da Sigara içilmesi Yasaklanan Cadde ve Alanlar açıklandı
Reklam

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu iki yeni karar aldı

Kaman’da Sigara içilmesi Yasaklanan

Cadde ve Alanlar açıklandı

Kaman İlçemizde; Otobüs durakları, Pazaryerleri, Bir Meydan ile Altı ana cadde’de Sigara içme yasağı gelirken, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız 10.00-16.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması geldi.

Son günlerde ülke genelinde yükselişe geçen Koronavirüs salgını sebebi ile İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen Genelge doğrultusunda, Kaman İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kuruluda toplanarak iki yeni karar aldı.

Alınan son kararlar ile;

  1. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 08.09.2020 tarih ve 85 no’lu kararı ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti.

Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği değerlendirilen ve aşağıda belirtilen alanlarda/bölgelerde sigara içilmesinin yasaklanmasına,

1-Kaman merkez Cumhuriyet Meydanı,

2-Cumhuriyet Meydanı başlangıcı Ankara yolu Atatürk Caddesi Cezaevi kavşağına kadar,

3-Cumhuriyet Meydanı başlangıcı Kırşehir yolu Prens Mikasa Caddesi T.M.O Ajans amirliğine kadar,

4- Cumhuriyet Meydanı başlangıcı 25 Aralık Caddesi belediye garajına kadar ayrıca 25 Aralık Caddesi Yazar Sokak bitimine kadar,

5-Cumhuriyet Meydanı başlangıcı Müderris Caddesi Savcılı yolu yukarı TOKİ sapağına kadar,

6- Savcılı durağı başlangıcı Ömerhacılı Caddesi Kaman Halk kütüphanesine kadar,

7-Savcılı durağı başlangıcı Okullar Caddesi sonuna kadar,

8-Pazar yerleri,

9-Otobüs Durakları.

65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLARIN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI:

  1. İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarına yönelik bazı kararlar alınarak uygulamaya konulmuştur.

Salgınla mücadelede gelinen aşamada bu hususlar tekrar değerlendirilmiş olup, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10.00-16.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabileceklerine, bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının kısıtlanmasına,

10.00-16.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan;

Kamu görevinin niteliği mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri v.b. olmak üzere kamu görevlileri ile İşletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK Hizmet Belgesi, Vergi Kaydı, Şirket Yetki Belgesi, Oda veya birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının muaf tutulmasına,

Bu karara uymayanlara 1593 sayılı Umumî Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, ayrıca konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

 

 

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz