Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 09 Ağustos 2022, Salı

23 Nisan Coşkusu Balkonlarda yaşandıEvler Okul, Odalar Sınıf oldu

30 Nisan 2020
215 kez görüntülendi

23 Nisan Coşkusu Balkonlarda yaşandıEvler Okul, Odalar Sınıf oldu
Reklam

Saat 21.00’de tüm yurtta olduğu gibi Kaman İlçemizde de vatandaşlar ellerinde Bayraklar ile evlerinin balkonlarına çıkarak İstiklal Marşımızı okudu.

Yine aynı saatte, Belediye Başkanı Necati Çolak, Başkan Yardımcıları, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclisi Üyeleri ve Mahalle Muhtarlarının katılımı ile Kaman Belediyesi önünde sosyal mesafe kuralı uygulanarak programa iştirak edildi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100’ncü yıl dönümü, Koronavirüs salgını nedeniyle buruk kutlandı. Tüm yurtta olduğu gibi Kaman’daki etkinlikler de iptal edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı tarih olan ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100’ncü yıl dönümü, Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında katılımın sınırlı tutulduğu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İman Başkanlığındaki Milli Eğitim Müdürlüğü Heyeti tarafından Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk anıtına Çelenk sunulması, Saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Gün boyu ise Vefa Destek Gurubu üyeleri çocukları evlerinde ziyaret ederek onlara çeşitli hediyeler verdiler. Çocuklar çizdikleri resimleri evlerinin pencerelerine astılar.

Başkan Necati Çolak yayınladığı 23 Nisan mesajında; “Yüce Meclisimizin 100. yılı ve Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olan tüm çocuklarımızın bayramı kutlu olsun. Ülkemizi zor günlerde aydınlık geleceğe taşıyan Gazi Meclisimizin 100. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı saat 21.00 de balkonlarımızda ve belediyemizin önünde hoparlörlerden İstiklal Marşımızın okunmasıyla birlikte coşkulu bir şekilde kutlayarak birlikteliğimizi göstererek kutladık” ifadeleri yer aldı.

23 Nisan akşamı saat 20.46’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ulusa sesleniş konuşması yaptı. Bugün de Koronavirüs salgınına karşı verdiğimiz mücadeleyi aynı azim, inanç ve umutla yürütüyoruz. 23 Nisan günü demokrasinin, milli iradenin, millet egemenliğinin en önemli sembolüdür mesajını verdi.

Sözlerine “TBMM’nin 100. kuruluş yıl dönümüne kavuşmanın gururunu yaşadığımız bu anlamlı günde ülkemizdeki ve dünyadaki tüm çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ediyorum” diyerek başlayan Erdoğan, şöyle devam etti: “23 Nisan 1920’den bugüne Meclis’imizin çatısı altında Türkiye’nin istiklali, istikbali ve kalkınması için emek vermiş, milli iradenin tecellisi için mücadele etmiş tüm milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum. İstiklal Harbimizin Başkomutanı, TBMM’nin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. Bundan tam bir asır önce Ankara’da dualarla, tekbirlerle, salavat-ı şeriflerle açılan Büyük Millet Meclisimiz, vatanımızın işgal edildiği bir dönemde milletimizin ve devletimizin hürriyet mücadelesinin merkezi olmuştur”.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, binlerce yıllık devlet silsilesinin son temsilcisi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma anlayışı üzerinde inşa edildiğini belirterek, şunları söyledi: “23 Nisan günü demokrasinin, milli iradenin, millet egemenliğinin en önemli sembolü olmasının yanı sıra milletimizin evlatlarına verdiği değerin, gençlerine güveninin de bir işaretidir. Millet olarak tıpkı bağımsızlığımız gibi çocuklarımızı da dünyadaki en kıymetli varlıklarımız olarak görüyor, onları el üstünde tutuyoruz. Bu anlayışla son 18 senede demokraside ve ekonomide Türkiye’yi büyütmenin, güçlendirmenin, dünyanın en saygın ülkelerinden biri haline getirmenin mücadelesini verdik. İlk Meclis’te tecessüm eden iradeye uygun şekilde hiç kimseyi dışlamadan, ayırmadan, ayrıştırmadan 83 milyonun tamamını, vatanımızın her köşesini kucaklamanın gayreti içinde olduk. Bugün de koronavirüs

salgınına karşı verdiğimiz mücadeleyi aynı azim, inanç ve umutla yürütüyoruz. Allah’ın izni ve inayeti, aziz milletimizin basiret ve ferasetiyle bu musibetin de üstesinden geleceğimize inanıyoruz. 83 milyonun tüm fertlerinden, bilhassa bugün bayramlarını kutladığımız çocuklarımızdan biraz daha sabretmelerini, açıklanan tedbirlere riayet etmeyi sürdürmelerini istiyoruz”.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı “kalemiyle değil, yüreğinin her zerresinden kopup gelen bir vecd ile yazdığını” dile getirerek, şöyle konuştu:

“İstiklal Marşımız sadece bir asır önceki özgürlük mücadelemizi anlatmakla kalmaz, aynı zamanda bugün ve gelecekte ihtiyacımız olan ruhu da ifade eder. Şimdi tüm milletimi saat tam 21.00’de balkonlarımıza, pencerelerimize çıkarak İstiklal Marşı’mızı okumaya davet ediyorum. Biz de burada kendi çocuklarımız ve torunlarımızla birlikte mesajlarını kalbimizde hissederek okumak suretiyle bu milli coşkuya iştirak edeceğiz. Bir kez daha bize bu vatanı armağan eden şehit ve gazilerimizi, rahmetle, şükranla, tazimle anıyor, çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının bayramını tebrik ediyorum”.

Sözlerini “Milletimizin ve tüm İslam aleminin bu gece ilk teravih namazını kılıp, ilk sahurunu

yapacağımız ramazan-ı şerifini tebrik ediyorum. Rabb’imden bu mübarek günlerin en güzel şekilde değerlendirerek, sağlıkla, huzurla, esenlikle, bizlere ramazana ulaştırdığı gibi bayrama da ulaştırmayı nasip etmesini diliyorum.” diyerek tamamlayan Erdoğan, çocuklarla İstiklal Marşı’nı okudu. 23 Nisan kutlamaları saat 21.00’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın okuduğu İstiklal Marşı’na evlerindeki bütün Türk halkı da iştirak etti.

 

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz