Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 30 Mart 2020, Pazartesi

ÇANAKKALEYİ UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

17 Mart 2020
8 kez görüntülendi

ÇANAKKALEYİ UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ
Reklam

Aziz Şehitlerimizi Minnet ve şükranla anıyoruz

*18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 105’nci Yıldönümünü gururla kutlarken, Şehitleri Anma gününde Aziz Şehitlerimizi bu gün minnet ve şükranla yâd edeceğiz.

Kaman’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü programı, bu gün Saat 10.00’da Cumhuriyet meydanındaki Atatürk anıtına, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunularak, Saygı duruşu ve İstiklal marşımız söylenecek. Koronovirüs tedbirleri kapsamınca anma programı sınırlı yapılacak.

Birinci Dünya Savaşı’nda İstanbul’u işgal etmek üzere Çanakkale Boğazı’ndan giren Birleşik Krallık ve Fransız gemilerinin büyük zayiat verdiği 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’nci yıldönümü kutlu olsun. Bu zafer sonucu Çanakkale Boğazı’nı denizden aşamayacağını anlayan İtilaf Devletleri taktik değiştirmiştir. Gelibolu Yarımadasına asker çıkararak boğazı karadan kontrol altına almayı deneyen Birleşik Krallık Kuvvetleri burada daha sonra Atatürk soyadını alacak olan Mustafa Kemal’in komutası altında sağlanan Anafartalar, Conk Bayırı ve çevresindeki 25 Nisan tarihinde başlayan direnişi ile karşılaşır. 18 Mart Deniz Zaferi ile 25 NİSAN 1915-8/9 OCAK 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri anma günü olarak şanlı tarihimizdeki yerini almıştır.

 

 

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz