Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 12 Temmuz 2020, Pazar

“BARIŞ PINARI HAREKATI” BAŞARI İLE DEVAM EDİYOR

17 Ekim 2019
73 kez görüntülendi

“BARIŞ PINARI HAREKATI” BAŞARI İLE DEVAM EDİYOR
Reklam

Suriye’nin kuzeyindeki Terör örgütlerine karşı başlattığımız askeri operasyon ile kim dost kim düşman belli oldu, Uluslararası kirli ilişkiler bir kez daha ortaya döküldü…

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO birlikleri, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin kontrolündeki Suriye’nin kuzey bölgesine yönelik askeri operasyona başladı.

Barış Pınarı Harekatı Çarşamba günü saat 16.00 itibarıyla başladı. Türk jetleri ve obüsler, Suriye’nin Resulayn ve Tel Abyad şehirlerindeki YPG hedeflerini vurdu. Türk savaş uçakları, Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat nehrinin doğusunda 30 kilometre derinliğe kadar girerek terör örgütü YPG/PKK hedeflerini vurdu.

Milli Savunma Bakanlığı akşam 22.30 sularında yaptığı açıklamada “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Suriye Millî Ordusu, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Fırat’ın doğusuna kara harekâtına başladı” açıklamasıyla kara harekâtını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri operasyonu televizyon ekranlarından duyurmuştu. Barış Pınarı Harekatı’nı ise Erdoğan’ın Twitter’dan duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, emri ile “Barış Pınarı Harekâtı” başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener telefonla arayarak bilgi verdiği öğrenildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, “Harekâtımız uluslararası hukuk, BM Şartı ve BMGK’nın terörle mücadeleye ilişkin kararları gereğince icra edilmektedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili konuştu. Bölgedeki demografik yapıyı terör örgütünün değiştirdiğini ve bunun da uluslararası arenada kanıtlarının bulunduğunu söyleyen Erdoğan, 13 Kasım’da ABD’de Başkan Donald Trump ile görüşeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili olarak Türkiye’nin operasyon bölgesinde demografik yapıyı değiştireceği iddialarının doğru olmadığını Kürtlerle herhangi bir sorunun bulunmadığını söyledi. Erdoğan, demografik yapıyı PYD/YPG’nin değiştirdiğini ve bunun Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları Gözetleme Komitesi’nin raporunda da sabit olduğunu ifade etti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı.

Şentop, “Barış Pınarı Harekatı başladı. Türkiye’nin hedefi terör koridorunu yok etmek, barış koridorunu tesis etmek. Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizin yar ve yardımcısı olsun” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Dualarımız, kahraman askerlerimizin burnu dahi kanamadan Barış Pınarı Harekâtı’nın bir an önce başarılı bir şekilde tamamlanması için… Allah evlatlarımızı korusun, Allah evlatlarımızı muzaffer eylesin.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türkiye Cumhuriyeti, Barış Pınarı Harekâtı’yla bekasını ve milli varlığını çok ciddi şekilde tehdit eden hain ve bölücü örgütleri yuvalandığı ve saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hale getirmek için kutlu bir sefere çıkmıştır” açıklaması yaptı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklama yaptı. Akşener, “Bugün, bütün farklılıklarımız ve iç siyasette yaşadığımız tüm tartışmaları rafa kaldıracağımız gündür.

Türk Ordusu cephede yerini aldığı anda, tek siyasi Partimiz ‘Al-Bayrağın Partisi’dir” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı da “Hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, sınırlarımızın güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan terör örgütleri ve teröristleri etkisiz hale getirmek, yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine ve topraklarına dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla Barış Pınarı Harekâtı saat 16.00’da uygulanmaya başlamıştır” şeklinde açıklama yaptı.

TÜM CAMİLERDE FETİH SURESİ OKUNDU

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatı ile dün tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir’deki bütün camilerde Fetih Suresi okundu. Kırşehirliler de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’deki terör örgütlerine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın gerekli olduğunu belirterek, Türk ordusunun burada da başarılı olacağına inandıklarını vurgu yaparak, başarılar dilediler.

 

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz