Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 20 Ocak 2020, Pazartesi

32. AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

18 Eylül 2019
61 kez görüntülendi

32. AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI
Reklam

Vali Akın Kırşehir halkını kutlamalara davet etti

Ticaret Bakanlığı öncülüğünde, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) iş birliğinde hazırlanan ve bu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak 32’nci Ahilik haftası kutlamaları Pazartesi günü başladı.

Etkinlikler 16 Eylül’de Cacabey Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve Ahi Evran-ı Veli’nin Ahi Evran Camisi içindeki türbesinin ziyaret edilmesiyle başladı.

Aynı gün, kortej yürüyüşünün ardından Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde kutlamaların resmi açılış programı düzenlendi.

Esnaf temsilcileri ve protokol üyeleri, tören öncesi Ahi Evran Veli’nin, Ahi Evran Camisi içindeki türbesini ziyaret ederek dua okudu. Askerlik Şubesi önünden başlayarak, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi önüne kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Ahilik Haftası ile ilgili çeşitli pankartların taşındığı yürüyüşe Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden temsilciler de katıldı. Yürüyüşte Türk dünyasını temsil eden bayraklar yöresel kıyafetli gençler tarafından taşındı.

Mehter takımının seslendirdiği marşlar eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşe Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Siyasi parti il başkanları, Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak, Daire müdürleri, Oda Başkanları, Vatandaşlar ve Esnaf temsilcileri katıldı.

Yürüyüşün ardından Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde devam eden etkinlikte konuşan Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Ahiliğin, Türk ve Müslüman değerlerinin Anadolu’da mayalanmasıyla ortaya çıkan benzersiz bir medeniyetin özü olduğunu söyledi.

Ahiliğin yiğit ve cömert insanların kardeşliği olduğunu vurgulayan Erkan, “Ahilik,

manevi ve ahlaki zenginliğimizin iktisadi ve sosyal bir zeminde inşası ve yaşanmasıdır.

Gönüllerde uyandırdığı güven ve hürmet yüzyıllardır eksilmemiştir. Toplumun huzur ve esenliği için bireyin erdem ve ahlakla donanmasını hedefler. Hilesiz ticareti, meslekte yeterli olmayı, hak ve hukuka riayet etmeyi, saygılı ve yardımsever olmayı meslek erbabı için şart koşar” dedi.

Erkan, Ahilerin esnaf ve sanatkarın ataları olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:  “Bakanlığımız için bir medeniyet kaynağı olarak Ahilik kültürünü yaşatmak, Ahilik değerlerini insanlığın temel değerlerinden biri olarak gelecek nesillere taşımak onur verici bir misyondur. Amacımız, Ahilik şuurunu 365 gün boyunca hakim kılmaktır. Bu değerleri bugünün koşullarında da sahiplenmek, canlı tutmak zorundayız. Bu konuda Bakanlığımız başta olmak üzere hepimize görev düşüyor” dedi.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken de Ahiliğe en çok ihtiyaç duyulan günlerin yaşandığını söyledi. Ahiliğin yaşandığı bir yerde şiddet ve öfkenin olmadığını vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti: “Ahilik, bugün en çok lazım olan gün. Şiddet, öfke, kin, nefret gibi olumsuzlukların hepsini yok edecek tek şey var, o da Ahilik. Bugün kadına yapılan şiddet olayları var. Konfederasyon olarak bu yıl öne çıkardığımız öfke kontrolüyle ilgili çalışmalarımız kasım ayına kadar önemli bir merhalede olacak. 81 ildeki Ahiliğin ana temeli bunu oluşturacak. Ahi, kavga eden iki kişiyi dükkanında hemen barıştıran, sevgiye davet edendir. İyi geçinenler, bir ömür boyu birlikte yeni hedeflere yürüyebilenlerdir. Yoksa Ahilik, sadece lafta söylenen süslü sözler değil, özünde Ahiliğin temel ilkesi olan kardeşliğin perçinlenmesiyle kin ve nefreti bir kenara bırakan, şiddetten uzaklaşan, toplumsal barışın sağlandığı o güzel günler hep Ahilikle anılan günlerdir”.

Vali İbrahim Akın da Ahi Evran Veli’nin, Hoca Ahmet Yesevi’den aldığı meşaleyi Anadolu’ya taşıyarak, bu diyarların Türk yurdu olmasına ve İslamiyet ile aydınlanmasına katkı sağladığını, fikirleriyle tüm insanlığa ışık olduğunu dile getirdi. Hafta boyunca devam edecek olan etkinliklerde; Halk konserleri, paneller düzenlenecek Ahilik anlatılacak.

21 Eylül Cumartesi günü ise Cacabey Meydanı’nda kutlama programının resmi kapanış töreni düzenlenecek. Aynı gün Şed kuşanma töreninin ardından yılın Ahisi, çırağı ve kalfasına ödül verilecek. Programda, Ahilik Hizmet Ödülü ve Ahilik Onur Ödülü de takdim edilecek.

Kırşehir Valisi İbrahim Akın, yazılı açıklamasında, yurt içi ve yurt dışından Ahiliğe gönül veren herkesi 32. Ahilik Haftası Kutlamalarına davet etti.

Kutlamaların Kırşehir merkez olmak üzere Türkiye genelinde gerçekleştirileceğini vurgulayan Akın, ana kutlama merkezinin Ahiliğin başkenti Kırşehir olduğunu söyledi.

Kırşehir’deki etkinliklerin, Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulunca hazırlandığını anımsatan Akın, şunları kaydetti: “Anadolu insanının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir yer tutan Ahilik, dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu kültürü tanıtmak için ev sahibi olmanın bilinci ile etkinliklere katılarak misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamanın gayreti içinde olacağız. Ticaret Bakanlığımız öncülüğünde Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız, Kırşehir Ahi Evran Üniversitemiz, TOBB, TESK, TESKOMB ve Esnaf teşkilatlarımızın yanı sıra ilimizdeki tüm kurumların katılımı ile düzenlenen etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleşmesi için gayret göstereceğiz. Ahilik geleneğimize sahip çıkmak ve Kırşehirimizin adını duyurmak için hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Ahilik kültürüne yakışır bir şekilde hazırlanan Ahilik Haftası kutlamalarımıza tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.

 

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz