Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 19 Kasım 2019, Salı

Kırşehir’in Coğrafi Ürünleri tescilleniyor

10 Temmuz 2019
68 kez görüntülendi

Kırşehir’in Coğrafi Ürünleri tescilleniyor
Reklam

Kırşehir’in unutulmaya yüz tutmuş değerleri oniks taşı ve köftür tatlısı ile kaya tuzuna coğrafi işaret alınması için başvuruda bulunulmasına karar verildiği bildirildi.

Edinilen bilgilere göre, Kentin önemli kültürel değerlerine coğrafi işaret belgesi alınması için kamu kurumlarının temsilcileriyle sivil toplum kuruluşu başkanları Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir araya geldi. Toplantıda katılımcılar, coğrafi işaret alınmasını istedikleri ürünleri oylamaya sundu. Lezzeti ve ince kabuğuyla bilinen Patlıcanlı saç böreği, çirleme, besmeç, ayva boranısı, ayva dolması, köftür, pekmez, cemele biberi, kaya tuzu, oniks taşı ve Kırşehir pekmezi toplantıya katılanlarca oylandı. En fazla oyu oniks taşı, köftür ve kaya tuzu aldı. Saç böreği ve Kırşehir pekmezi de yedek ürünler olarak belirlendi.

Ortak çalışmayla Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaatta bulunulacak. Kent Konseyi Kadınlar Meclisi Üyesi Nurten Büyüksaraçoğlu, yaptığı açıklamada, daha önce Kırşehir’in önemli değerlerinden olan çullama yemeği ve höşmerim tatlısına coğrafi işaret alındığını söyledi. Sadece Kırşehir yöresine ait yeni değerler için de coğrafi işaret alınması amacıyla çalışma yapıldığını ifade eden Büyüksaraçoğlu, şunları kaydetti: “Kontroller için çullama ve höşmerim yemeğinin yapımına katkıda bulunmuştum. Köftür tatlısının yapımında da katkı sunacağım. Oniks taşı da sadece Kırşehir yöresinde çıkan çok değerli bir mermer çeşidi. Kaya tuzu da yine farklı özellikleri itibarıyla Kırşehir’de çıkarılan bir değerimiz. Bir ürünün coğrafi işaret alabilmesi için en az 30 yıl üzerinden geçmesi gerekiyor. Çullama ve höşmerim için Kırşehirli ozan ve halk müziği sanatçısı Şemsi Yastıman’ın ‘Memleket Hasreti’ şiirini delil olarak sunmuştuk. Aynı şiirde köftür ve pekmez de geçiyor. Oniks taşı ve kaya tuzu için de delillerimiz mevcut” dedi.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz