Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 20 Ocak 2020, Pazartesi

Kalehöyük Arkeoloji müzesinde yaz okulları başladı

19 Haziran 2019
82 kez görüntülendi

Kalehöyük Arkeoloji müzesinde yaz okulları başladı
Reklam

 

Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından her yıl ilk ve ortaöğretim çağı çocuklara yönelik olarak uygulanan Yaz Okulu etkinliklerinin 2019 yılı programı, hafta içi 09.30-12.30 saatleri arasında olmak üzere, 17-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bu yıl ki Yaz Okulu etkinliklerinde katılımcı çocuklara arkeoloji ve müzecilik ile eski eserler ve bunların önemi ve korunması hakkında genel bilgiler verilecek, bunların yanı sıra uzmanlar eşliğinde hem eğlendirici hem öğretici uygulamalı çalışmalar yaptırılacak.

Söz konusu etkinliklerde uygulamalı arkeolojik kazı çalışması, antik çağda sikke (para) basımı, çömlekçi çarkında çömlek yapımı, çivi yazısı, kil-çamur çalışmaları, vitrin-eser düzenleme çalışmaları gibi arkeoloji ve müzecilik ile ilgili etkinliklerin yanı sıra, drama, ara-bul etkinliği, çuvalla yürüme yarışması, yumurta taşıma yarışması, halat çekme yarışması gibi eğlendirici çalışmalar gerçekleştirilecektir.

Ayrıca katılımcı çocuklar, Dr. Sachihiro Omura başkanlığında kazı çalışmaları devam eden Kalehöyük Kazı Alanını ve Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsünü ziyaret ederek, buralarda yapılan çalışmaları yerinde görme şansına sahip olacaklar.

Arkeoloji ve Müzecilik ile ilgili anlatımlı-sunumlu dersler, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü başkanı Dr. Sachihiro Omura, Müze Müdürü İzzet Esen ile Müze Uzman personelleri Ömer Koç ve Hatice Şule Akın tarafından verilecek, Yaz Okulu sonunda katılımcılara Katılım Sertifikaları verilecektir.

Yaz Okuluna katılmak isteyen öğrencilerin velileri, Kaman İlçesi, Çağırkan Köyü’nde yer alan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Müdürlüğüne bizzat başvurarak veya Müze Müdürlüğünün 0386 717 60 75 nolu telefonunu arayarak ve ayrıca Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Facebook adresinden ayrıntılı bilgi alabilir ve ön kayıt yaptırabilirler.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz