Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 25 Haziran 2021, Cuma

Ulusal Egemenliğin 101.yılı kutlu olsun

20 Nisan 2021
59 kez görüntülendi

Ulusal Egemenliğin 101.yılı kutlu olsun
Reklam

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı tarih olan ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101’inci yıl dönümü Cuma günü kutlanacak . Kutlama programında Saat:09.00’da Kaman Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına Milli Eğitim heyeti tarafından Çelenk sunulacak, Saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşımız söylenecek. Koronavirüs salgını nedeniyle Katılım sınırlı sayıda olacak, ayrıca tüm okullar kendi bünyelerinde çevrimiçi olarak öğrencileri ile bayramı kutlayacak.
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI:23 Nisan 1920,Türk milletinin iradesini temsil eden milli mücadele tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birisidir. Çoluk çocuk, yaşlı genç, kadın ve erkek topyekûn verilen bağımsızlık mücadelesinin sadece işgal kuvvetlerine değil tüm dünyaya ilan ve kabul ettirildiği bir tarihtir. Türk milleti Gazi Mustafa Kemal önderliğinde TBMM’nin açılma-sıyla egemenliğini dost ve düşman herkese ilan etmiştir.
Gazi Mustafa Kemal, 1924 yılında meclisin açıldığı 23 Nisan tarihi bayram ilan etmiştir. Bundan 5 yıl sonra ise bu bayram çocuklara hediye edilmiş ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1979 yılında ise ilk olarak dünyadan 6 ülke çocuklarının katılımıyla milli bayramımız uluslararası bir nitelik kazanmıştır. Bu yönüyle çocuklarına bayram hediye eden ve bütün dünya çocukları ile de bunu paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’miz olmuştur. Meclisimizin açılışı ve bugünün bayram ilan edilerek her yıl ulusal ve uluslararası düzeyde kutlanması gençlerimize hem değerlerimizi hatırlatmakta hem de sorumluluklar yüklemektedir. Demokrasi, özgürlük, bağımsızlık ve milli irade kavramlarının gençlerimiz tarafından benimsenmesi, korunması ve bu uğurda verilecek karşılıksız mücadelenin ve fedakarlığın en büyük örneğidir. Bu anlamda, 23 Nisanlar ülkemizin geleceği ve teminatı olan çocuklarımızın bu bilinçle yetişmeleri için önemli birer vesiledir.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz