Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 04 Aralık 2021, Cumartesi

YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLADI

23 Eylül 2020
114 kez görüntülendi

YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLADI
Reklam

Yeni Öğretim yılında Anasınıfı ve 1’nci sınıf öğrencileri okulla buluştu…

KAMAN İlçemizde yer alan İlkokulların Anasınıfı ile 1’nci sınıf öğrencileri uyum eğitimi programı kapsamında, okulları ve öğretmenleri ile buluştular. Minik öğrenciler sınıflara alınmadan önce, ateş ölçümleri yapıldı. Maske kullanımı, Sosyal mesafe ve hijyen konularında örnekler gösterildi.

İlk kez okul ve öğretmenleri ile tanışan minik öğrencilerin yanı sıra, Veliler’de en az öğrenciler kadar heyecan yaşadılar.

Tüm dünyayı etkisi altına alan (Covid-19) Koronavirüs salgını sebebi ile bu yılın Mart ayında ara verilen okullarda yüz yüze eğitim, aylar sonra 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında 21 Eylül 2020 Pazartesi günü belirli sınıflarda belirli kurallar ile yeniden başladı.

Yüz yüze eğitimin başlamasına yönelik, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalarda bulundu. Eğitimde 2+5 sistemiyle ilgili konuşan Bakan Selçuk, “Temelde pazartesi, salı günleri sınıfın yarısının gelmesini istiyoruz. Bu kırmızı grup olur. İkinci grup, mavi grup olarak perşembe, cuma gelsin istiyoruz. Çarşamba ve pazar günleri ara verelim istiyoruz. Niye ikiye bölüyoruz? Bölmezsek sosyal mesafeyi sağlayamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları:

EĞİTİMDE 2+5 UYGULAMASI:

Burada Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri gerçekten çok önemli. Bizim belirli konularla ilgili karar verirken elbette danışarak karar vermek söz konusu. Bu memleket konusu. Bu kararı verirken istişare ediyoruz. Kabinede tartışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız önerilere göre bir karar alıyor. Şimdilik 2+5 ileride koşullar değişirse günler de değişir. Veliler için kılavuzlar hazırladık. Ailelerin ne yapması konusunda detayları anlatıyoruz. Gerekli koşulları sağlayabildiğimiz ve riski en aza indirdiğimiz, kontrollü yapabildiğimiz seviyede tuttuk. O yüzden o seviye okul öncesi ve 1. sınıfta kaldı. Bu sadece akademik değil, psikolojik, sosyolojik bir karar. O yüzden güven tazeleyerek bize inanmalarını sağlamak durumundayız.

EĞİTİMDE HES UYGULAMASI:

Okullarımız velilerimizle temas ediyor, veliler randevulu olarak okullara geliyor. Velilere dikkat edilecekleri söyleniyor. Veli kılavuzu hazırladık. Veli kılavuzunda ayrıntılı olarak anlatılıyor. Sınıf öğretmenlerimiz de bunu paylaşacak. Sınıf öğretmenlerimiz, servis şoförlerimiz eğitim aldı.

HES TAKİBİYLE POZİTİF VAKALARIN BİLGİSİNİ ALIYORUZ:

Taahhütname o kadar kötü bir şekilde yorumlandı ki. Biz nasıl veliye bundan sen sorumlusun diyebiliriz. Böyle bir şey olabilir mi? Oradaki taahhütname veliyi bilgilendirme formu.

Biz zaten bir velinin bunu bildiği halde çocuğunu okula göndermesini beklemeyiz. Bizler herhangi bir pozitif vaka halinde bunu anlık olarak bilgiyi zaten alıyoruz. Böyle bir sistem kurduk. Bugün tamamlandı. İlk defa burada söylüyoruz. MEB ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışması HES uygulaması tamamlandı.

HES takibiyle pozitif vakanın bilgisini alıyoruz. Pozitif vaka olursa gereken prosedürü uyguluyoruz. Bu tedbirlerle bunu yapıyor olmak bizi rahatlatıyor. Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında tüm sınıfları tam zamanlı açıyorlar. Bizim okullarımız kamuya açık alanlarda en güvenilir alanlardan birisidir. Sürekli kontrol, dezenfekte, takip var.

Temelde Pazartesi, Salı günleri sınıfın yarısının gelmesini istiyoruz. Bu kırmızı grup olur. İkinci grup da mavi grup olarak Perşembe, Cuma gelsin istiyoruz. Çarşamba ve Pazar günleri ara verelim istiyoruz. Niye 2’ye bölüyoruz? Bölmezsek sosyal mesafeyi sağlayamıyoruz.

Sınıflarda tekli oturulacak ve aralarda boşluk bırakılacak. Bu yüzden de sınıfta sosyal mesafeyi rahatlıkla sağlayabiliyoruz. Biz sınıflarda yaptığımız hazırlıklardan, öğretmenlerimizin birikiminden eminiz. Biz zaten bir velinin bunu bildiği halde çocuğunu okula göndermesini beklemeyiz. Bizler herhangi bir pozitif vaka halinde bunu anlık olarak bilgiyi zaten alıyoruz. Böyle bir sistem kurduk. Bugün tamamlandı. İlk defa burada söylüyoruz. MEB ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışması HES uygulaması tamamlandı. HES takibiyle pozitif vakanın bilgisini alıyoruz. Pozitif vaka olursa gereken prosedürü uyguluyoruz. Bu durum öyle sıradan bir durum değil. Olağan dışı bir durum. Kaygısı olan, kronik rahatsızlığı olan durumlarda ben göndermek istemiyorum derse bizim görevimiz başka bir yol sunmak. Biz uzaktan eğitimi öneriyoruz onu tavsiye ediyoruz eğer veli istemezse. Eğer okula göndermek isterse okula gelip bu formu onaylaması gerekiyor. O yaşlar çok kritik yaşlar. Alıcı dediğimiz yaşlar. 1 sene bekleyebilir ama buna rağmen göndermesini tavsiye ederim. Çünkü çocuklarımız okul ortamında temel kavramlarını almadığında ilkokul 1. sınıfta zorluk çekiyor. O yüzden tavsiye ederim.

Bizim vazifemiz bu 2 günün dışındaki günlerde yapacağımız çalışmalarda bu çocuklarımıza velilerimize destek olmak. İlk defa bu anlamda bir öğretmen olacak. İlk defa resmi anlamda okul ortamında olacak. Bu çocuklarımız eğer öğretmeni görmezse tanışmazsa, duygusal bağlantı kurmazsa hiç okula gitmediğinde duygusal bağ oluşmuyor. Aslında hedefimiz daha çok okul ortamına alışması, öğretmeniyle tanışması. İlk kez gördüğü birine bağ kurmak çok zor.

SINIFLARDA MASKE TEDARİĞİ:

Bir bütçeyi okulların ihtiyacı için bütün illere gönderdik. Her hafta il müdürlerimizle toplanıyoruz. “Arkadaşlar bir imkanınız var mı?” diye soruyoruz. Sadece meslek liselerimizde 50 milyon maske ürettik. Bazı okullarımızın eksiği olabilir. Çocuklar okula geldiğinde, öğretmenler okula geldiğinde tabii ki maskesini vereceğiz. Her okulda ateş ölçerler lazım olacak. Hepsinin satın almasını gerçekleştirdik.

 

 

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz