Reklam
Reklam
YEŞİL KAMAN GAZETESİ - 01 Haziran 2020, Pazartesi

ÜLKE GENELİNDE KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ ALINDI

17 Mart 2020
21 kez görüntülendi

ÜLKE GENELİNDE KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ ALINDI
Reklam

Geçtiğimiz hafta, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Koronavirüs toplantısının ardından alınan kararlar belli oldu. Süratle uygulamaya konuldu. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Salı günü itibarı ile 47 vaka olduğunu, can kaybı yaşanmadığını açıkladı.

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına bağlı olarak İlk ve Ortaöğretime 2, Yükseköğretime 3 hafta ara verildi. Camilerde Cuma dahil toplu namaz kılınamayacak. Adliyelerde duruşmalar ertelendi. Hasta ziyaretlerine sınırlama getirildi. Engelli, Hamile ve 60 yaş üstü Kamu personelleri idari izinli sayıldı.

Spor müsabakaları seyircisiz oynandı. Eğlence mekanları kapatıldı. Bir çok ülkeye uçuşlar yasaklandı. Gümrük kapıları karşılıklı olarak kapatıldı. Yurt dışından gelenler 14 gün tedbir maçlı zorunlu karantina’ya alınıyor. Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gelmek isteyenler17 Mart tarihine kadar giriş yapmaları gerekiyor. Umreden dönen yaklaşık 10 bin kişi KYK’larda tedbir amaçlı karantinada tutuluyor. Türkiye’de ilk kez Uzaktan Eğitim Sistemi devreye sokuluyor.

Belediyeler ülke genelinde Temizlik ve Dezenfekte seferberliği başlattı. Toplu taşıma araçları, halkın yoğun bulunduğu alanlar ve kapalı her alan virüse karşı dezenfekte ediliyor. Vatandaşlar virüse karşı korunma ve hijyen konularında bilgilendiriliyorlar.

Kütüphaneler, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine kapatıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Koronavirüse karşı alınan tedbirlerin ve uzaktan eğitim sürecine ilişkin detayları açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın okulların 16 Mart tarihinden itibaren bir hafta, üniversitelerin ise 3 hafta boyunca tatil olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında tüm bakanların katıldığı koronavirüs toplantısı sonrası

milyonlarca kişiyi ilgilendiren kararlar açıklandı. Toplantının ardından basının karşısına çıkan

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 16 Mart’tan itibaren okulların tatil edildiğini açıkladı.

Toplantının ardından üniversitelerle ilgili de açıklama yapıldı. Üniversiteler 3 hafta boyunca tatil

olacak.

Selçuk, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda alınan kararların teknik detaylarını paylaştı.

Toplantıda, öğrenciler, öğretmenler ve velilerin sağlığı için ülke genelindeki bütün okulların 16 Mart Pazartesi’den itibaren 30 Mart Pazartesi’ne kadar 2 hafta süreyle tatil edilmesinin kararlaştırıldığını anımsatan Selçuk, “Sağlık Bakanlığımızın, salgın hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici tedbirleriyle tüm dünyaya örnek olabileceğimiz Milli Eğitim Bakanlığının ücretsiz olarak sunduğu uzaktan öğrenme sistemiyle dünyada ilk kez ulusal ölçekte özel olarak hazırlanan televizyon ve internet ders programlarıyla model ülke olmaya hazırdır” diye konuştu.

Selçuk, 16-30 Mart’taki 2 haftalık tatilde öğrencilerden ilk bir haftayı evlerinde istirahat ederek

geçirmelerini rica etti.

 

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz